دیتیلینگ خودرو چیست ؟

دیتیلینگ خودرو (Car Detailing)

دیتیلینگ خودرو

(Car Detailing) یکی از خدمات مجموعه مرادی دیتیلینگ می باشد. اما دیتیلینگ به چه معناست؟
به زبان ساده ، به شستشوی عمیق خودرو که با تجهیزات و لوازم خاصی قابل اجراست دیتیلینگ می گویند. دیتیلینگ به دو بخش اصلی تقسیم میشود ، شست و شوی سطح بیرونی خودرو و شست و شوی داخل خودرو.

دیتیلینگ بدنه خودرو:

در این بخش اصلی ترین هدف از دیتیلینگ، بازیابی و ترمیم رنگ خودرو با از بین بردن خط و خش های سطحی و دایره ای شکل ، که بر اثر گذشت زمان بوجود آمده است و به کیلر خودرو یک ظاهر نامناسب می دهد ، می باشد.
ابتدا ، سطح بیرونی خودرو باید به صورت کامل شسته و از هرگونه آلودگی پاک شود. قبل از شستشوی بدنه، چرخها و زیر گلگیر خودرو که از آن به عنوان یکی از آلوده ترین نقاط یاد می شود باید شست و شو شود.برای از بین بردن دوده های ناشی از لنت ترمز بر روی چرخ ها و زیر گلگیر، کالیپر ترمز و اطراف پیچ و مهره ها باید از ابزار و مواد مخصوص در این زمینه استفاده کرد.
سپس به سراغ بدنه رفته و با مواد و تجهیزات خاصی که باعث می شود آلودگی به خوبی از سطح خودرو پاک شود ، خودرو را شست و شو می دهیم. در این قسمت باید برای شست و شو از واش میت ها به جای اسفنج و از دستمال نرم مایکروفایبر به جای دستمال های جیر با استفاده از 2 سطل به طورهمزمان جهت آسیب نرساندن شن ریزه ها به بدنه استفاده شود.پروسه کامل شستشوی زیر گلگیرها، چرخ ها و بدنه بسته به وضعیت خودرو می تواند تا 2 الی 4 ساعت به طول انجامد.بعد از شستشو، سطح بدنه و کیلر خودرو توسط خمیر کلی و روان کننده تمیز می شود و کثیفی هایی را که شستشوی معمولی توانایی از بین بردن آن را ندارد توسط خمیر کلی از بین می رود.این یک مرحله مهم قبل از پولیشکاری می باشد.چون عدم انجام این کار می تواند مانع انجام کار و بدست آوردن نتیجه دلخواه شود.
بعد از تمیز شدن بدنه، نوبت به پولیشکاری می رسد و خط و خش های سطحی، خط و خش های دایره ای شکل، کدری، اکسیداسیون و دیگر نقص های سطح توسط این عمل از بین می رود.این کار می تواند توسط دستگاه روتاری و یا دوال اکشن انجام شود و سبب می شود مواد پولیش به خوبی بر روی سطح کار کند و نتیجه بهتری حاصل شود.با این وجود می توان با انتخاب مواد مناسب، انرژی بسیار و صرف کردن دقت به اندازه کافی این کار را با دست هم انجام داد.
مرحله پولیشکاری ممکن است یک یا چند روز طول بکشد، زیرا که پولیش در گرید های مختلف و با توجه به آسیب های بدنه خودرو انجام می شود. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل دیتیلینگ می باشد.
پس از مرحله ی پولیشکاری و احیای رنگ، باید از محافظ ها استفاده شود. بعضی از دیتیلرها قبل از اعمال واکس از موادی استفاده می کنند که سطح را برای جذب واکس آماده می کند.واکس های با کیفیت طبیعی کارنوبا و یا واکس های سنتتیک پلیمری برای این کار استفاده می شوند که سختی بالایی دارند و جلایی فوق العاده به سطح می بخشند.معمولا چندین لایه واکس پلیمری برای پایداری بیشتر اعمال می شود. پس از اینکه سطح بدنه پولیش شد و توسط واکس محافظت شد نوبت به دیگر اجزای بیرونی می رسد. شیشه ها، قسمت های فلزی، کرومی و پلاستیکی پولیش می شوند و جان تازه ای می گیرند. چرخ ها و کالیپر ترمز پولیش می شوند و واکسی که روی آنها اعمال می شود تفاوت زیادی با شستشوی نرمال ایجاد می کند.موتور خودرو هم جزو قسمت هایی است که در پروسه دیتیلینگ توسط فرچه ها، شوینده ها، پولیش ها و واکس ها دیتیل می شوند.

دیتیلینگ درون خودرو:

دیتیلینگ قسمت درونی خودرو شامل وکیوم کردن موکت و تمیز کردن عمیق توسط شامپو می باشد تا تمامی آلودگی ها را برطرف کند. سقف خودرو تمیز می شود، چرم به خوبی مالش داده می شود تا تمامی ذرات ریز از آن پاک شود و سپس یک لایه محافظ بر روی آن اعمال می شود . ادوات پلاستیکی با استفاده از مواد مخصوص تمیز و از نور خورشید محافظت می شوند، سپس شیشه های داخلی تمیز می شوند تا یک دید شفاف و عاری از هرگونه لکه را بوجود آورد.
دیتیلینگ داخلی یک پروسه پیچیده و زمان بر می باشد زیرا شما با کوچک ترین ادوات، دریچه ها و دکمه ها سروکار دارید و از گستره ی وسیعی از ابزار نظیر کفشوی، برس ها و دستمال های مایکروفایبر استفاده می کنید تا سخت ترین آلودگی ها را از سخت ترین مناطق از بین ببرید. زمانی که پروسه فول دیتیل به اتمام رسید برای رسیدگی های بعدی دیگر نیاز به آنچنان دقتی که در فول دیتیل صرف می شود نیست و با یک رسیدگی جزئی خودرو فول دیتیل به نظر می رسد.

دیتیلینگ خودرو سبب ایجاد ارزشی مضاعف برای خودرویی که تا بحال آن میزان از مراقبت را به خود ندیده بوده می شود. در نگاه کلی پروسه دیتیلینگ به عملی گفته می شود که تمامی اجزای خودرو به صورت موشکافانه تحت شستشو، احیاء و مراقبت ویژه قرار می گیرند و زیبایی و ارزش ظاهری را به حداکثر می رساند و این پروسه از نظرسطح کیفی به واسطه ابزار و مواد تخصصی تر و ارزیابی های موشکافانه تر بسیار بالاتر از رسیدگی های معمولی می باشد که در مجموعه مرادی تیونینگ برای شما عزیزان ، قابل اجرا می باشد.

همراهان عزیز ، لطفا قبل از مراجعه از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان هماهنگ کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در واتس اپ مسئولی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
instagram