لیسه گیری

لیسه گیری

یکی از راه‌های از بین بردن خراش‌های عمیق بوجود آمده بر روی اتومبیل‌ها لیسه‌گیری است. لیسه‌گیری یا لیسه‌کشی بخشی از عمل خشگیری بدنه یک اتومبیل است. به صورت معمول پوسته بدنه اتومبیل‌ها از سه لایه فلز تشکیل شده‌اند و اگر خط و خش روی بدنه خودرو فقط لایه اول را دچار آسیب کرده باشد، به این نوع خط و خش، خراش سطحی می‌گویند و اگر به خراش بوجود آمده به عمق لایه‌های دوم و سوم برسد، خراش عمیق است. رفع هر کدام از انواع خراش‌های بدنه خودرو، راه و روش مخصوص خودش را دارد.

لیسه گیری چیست ؟

هنری تخصصی است که با ابزارهای مخصوص خود ، قسمت آسیب دیده ی بدنه ی ماشین را ریکاوری میکند . از مهمترین مزایای لیسه گیری ، یکسان بودن ضخامت رنگ قسمت آسیب دیده و قسمت سالم است که چه در نگاه اول چه در نگاه تخصصی توسط کارشناس ، قابل تشخیص نیست .

مراحل لیسه گیری

پس از ساخت رنگ توسط رنگساز حرفه ای ، رنگ باید پرداخت شود تا کاملا با رنگ و قسمت آسیب دیده همخوانی داشته باشد . در غیر اینصورت باعث دورنگی ، ماتی و یا سایه می شود .

رنگ صدفی

رنگ های صدفی و یا اکلیلی ، اصول بخصوصی در نقاشی و یا لیسه گیری دارند که اگر توسط افراد متخصص اعمال نشوند ، باعث تضاد رنگی می شود .

رنگ ساده

اگر چه اعمال رنگ های ساده نسبت به رنگ های صدفی و اکلیلی ساده تر باشد ، ولی بازهم اگر توسط افراد متخصص اعمال نشوند ، باعث تضاد رنگی می شود .

 

حالت های ترمیم قسمت آسیب دیده

خودروهایی که دچار خط های عمیق میشوند که به سطح رنگ بدنه آسیب جدی میزند در دو حالت برطرف میشوند:

حالت اول:
برای مثال اگر خط ایجاد شده بر روی درب خودرو طولانی باشد میبایست کل یا نصف درب رنگ شود که این کار در باعث کاهش ارزش ریالی خودرو میشود و در مرحله بعدی ماشین دچار دورنگی شده که در زیبایی آن تاثیر میگذارد.

حالت دوم:
لیسه کردن یا لیسه گیری به منطور برطرف کردن خط و خش های عمیق با ابزار و متد های روز دنیا میباشد که باعث میشود از کاهش ارزش ریالی خودرو جلوگیری کند.

 

مزایای لیسه گیری

در لیسه گیری تخصصی ، به دلیل اینکه فقط ناحیه ی آسیب دیده ترمیم می شود ، توسط دستگاه های مخصوص قابل تشخیص نیست . در اصل هنر لیسه گیری ، هنر فریب دادن کارشناس و دستگاه های تخصصی آن است البته در صورتی که حجم کار زیاد نباشد ! مثلا اگر به اندازه ی کف یک دست عمل لیسه گیری انجام شود توسط کارشناس خبره قابل تشخیص است ولی در همان حالت هم ، به جای تشخیص رنگ پاششی ، تشخیص لیسه گیری را می دهد .

از دیگر مزایای لیسه گیری برای مالکین ، نداشتن افت قیمت برای خودرو و خارج نشدن ماشین از حالت فابریک است . به عنوان مثال مشتری عزیزمون با خودروی BMW X3 NEW به مجموعه ی ما مراجعه کردند .

لیسه گیری BMW X3 NEW

 

  • اگر این خودرو لیسه گیری نمی شد ، مالک مجبور به رنگ کردن تمام درب بود که هم کارشناس تشخیص رنگ میداد و هم باعث افت قیمت خودرو می شد .
  • اگر این خودرو رنگ می شد ، نقاش مجبور بود برای محو کردن کناره های کار ، اطراف ناحیه آسیب دیده را هم رنگ کند که چندین قسمت رنگ می شد و باعث افت قیمت شدیدتر بود !

صافکاری(PDR)

برای برطرف کردن قری و فرورفتگی قسمت های دوبل بدنه خودرو نیاز به ابزار و متدهای خاص روز دنیا میباشد که در این مجموعه بدون برش قسمت های دوبل بدنه مشکل برطرف میشود.

مشاوره رایگان

مشاهده نمونه کارها:

همراهان عزیز ، لطفا قبل از مراجعه از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان هماهنگ کنید .

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در واتس اپ مسئولی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
instagram